MPs - EU Referendum Bill - amendment by Gareth Thomas MP to require a breakdown of referendum results by European Parliamentary constituency
Who are the best and worst MPs?
The Bruges Group has ranked Members of Parliament according to their voting in the House of Commons since the 2010 General Election You can check how they voted on the key EU related issues that came before them and see who are the genuine Eurosceptics and who are Europhile. You can also let your Member of Parliament know what you think of their voting record.
Is your MP one of the best or one of the worst MPs? Find your MP via your postcode

EU Referendum Bill - amendment by Gareth Thomas MP to require a breakdown of referendum results by European Parliamentary constituency, 29 Nov 2013 [Clear]

This is an unnecessary complication


In important votes in the House of Commons if an MP votes to protect or preserve Britain’s democracy and economy from EU interference they are awarded a score of plus 2. If the MP votes in a way that harms our freedom, prosperity and sovereignty the MP receives a vote of minus 2. In the face of pressure from the Whips acting on behalf of their pro-EU leadership an abstention receives a score of plus 1. In the referendum of 23rd June 2016 if your MP supported Leave, they are awarded 10 points. If, however, they supported Remain then a score of minus 10 will be applied.

MPs   All Votes   Sort by: [ Constituency | MP | Best MP | Worst MP | Best Vote | Worst Vote | The Most Vulnerable Remain Supporting MPs


MP / Constituency [Postcode lookup?] RatingAye (27)
No (249)
Did not vote (374)
All Votes (650)
All Parties
Choose
Show all
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z 

         

Diane Abbott, Hackney North and Stoke Newington -34%Did not voteLabour

Debbie Abrahams, Oldham East and Saddleworth -25%Did not voteLabour

Nigel Adams, Selby and Ainsty 29%NoConservative

Adam Afriyie, Windsor 56%NoConservative

Bob Ainsworth, (no seat) -20%Did not voteLabour

Peter Aldous, Waveney 9%NoConservative

Danny Alexander, (no seat) -16%Did not voteLiberal Democrat

Heidi Alexander, (no seat) -37%AyeLabour

Douglas Alexander, (no seat) -25%AyeLabour

Rushanara Ali, Bethnal Green and Bow -40%AyeLabour

Graham Allen, (no seat) -21%Did not voteLabour

David Amess, Southend West 30%Did not voteConservative

David Anderson, (no seat) -16%Did not voteLabour

Stuart Andrew, Pudsey 33%NoConservative

James Arbuthnot, (no seat) -18%NoConservative

Jonathan Ashworth, Leicester South -42%Did not voteLabour

Ian Austin, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Richard Bacon, South Norfolk 41%Did not voteConservative

Adrian Bailey, (no seat) -43%AyeLabour (Co-op)

William Bain, (no seat) -25%Did not voteLabour

Norman Baker, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Steve Baker, Wycombe 80%NoConservative

Tony Baldry, (no seat) -9%NoConservative

Harriett Baldwin, West Worcestershire 13%NoConservative

Ed Balls, (no seat) -5%Did not voteLabour (Co-op)

Gordon Banks, (no seat) -14%Did not voteLabour

Stephen Barclay, North East Cambridgeshire 18%NoConservative

Gregory Barker, (no seat) -18%NoConservative

John Baron, Basildon and Billericay 68%NoConservative

Kevin Barron, (no seat) -13%Did not voteLabour

Gavin Barwell, (no seat) -14%NoConservative

Hugh Bayley, (no seat) -23%Did not voteLabour

Guto Bebb, (no seat) -11%NoIndependent

Margaret Beckett, Derby South -27%Did not voteLabour

Anne Begg, (no seat) -18%Did not voteLabour

Alan Beith, (no seat) -27%Did not voteLiberal Democrat

Henry Bellingham, (no seat) 25%NoConservative

Hilary Benn, Leeds Central -32%Did not voteLabour

Joe Benton, (no seat) -14%Did not voteLabour

Richard Benyon, (no seat) -10%NoIndependent

John Bercow, (no seat) -6%Did not voteSpeaker

Paul Beresford, Mole Valley 11%NoConservative

Luciana Berger, (no seat) -26%Did not voteIndependent

Jake Berry, Rossendale and Darwen 15%NoConservative

Clive Betts, Sheffield South East -33%Did not voteLabour

Andrew Bingham, (no seat) 28%NoConservative

Brian Binley, (no seat) 39%NoConservative

Gordon Birtwistle, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Bob Blackman, Harrow East 37%NoConservative

Roberta Blackman-Woods, (no seat) -38%Did not voteLabour

Nicola Blackwood, (no seat) -21%Did not voteConservative

Hazel Blears, (no seat) -7%Did not voteLabour

Tom Blenkinsop, (no seat) -21%Did not voteLabour

Paul Blomfield, Sheffield Central -33%Did not voteLabour

David Blunkett, (no seat) -18%Did not voteLabour

Crispin Blunt, Reigate 31%Did not voteConservative

Nick Boles, (no seat) -26%NoIndependent

Peter Bone, Wellingborough 92%NoConservative

Peter Bottomley, Worthing West 14%NoConservative

Karen Bradley, Staffordshire Moorlands -1%NoConservative

Ben Bradshaw, Exeter -36%Did not voteLabour

Graham Brady, Altrincham and Sale West 53%NoConservative

Tom Brake, (no seat) -49%Did not voteLiberal Democrat

Angie Bray, (no seat) -5%NoConservative

Julian Brazier, (no seat) 3%NoConservative

Kevin Brennan, Cardiff West -37%Did not voteLabour

Andrew Bridgen, North West Leicestershire 67%Did not voteConservative

Steve Brine, Winchester -5%NoConservative

James Brokenshire, Old Bexley and Sidcup 1%NoConservative

Annette Brooke, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Russell Brown, (no seat) -16%Did not voteLabour

Gordon Brown, (no seat) -7%Did not voteLabour

Nicholas Brown, Newcastle upon Tyne East -32%Did not voteLabour

Lyn Brown, West Ham -40%AyeLabour

Jeremy Browne, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Fiona Bruce, Congleton 37%NoConservative

Malcolm Bruce, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Chris Bryant, Rhondda -38%Did not voteLabour

Karen Buck, Westminster North -36%Did not voteLabour

Robert Buckland, South Swindon 7%NoConservative

Richard Burden, (no seat) -33%Did not voteLabour

Aidan Burley, (no seat) 7%NoConservative

Andy Burnham, (no seat) -16%Did not voteLabour

Conor Burns, Bournemouth West 46%NoConservative

Simon Burns, (no seat) -7%NoConservative

David Burrowes, (no seat) 12%NoConservative

Paul Burstow, (no seat) -39%Did not voteLiberal Democrat

Alistair Burt, (no seat) -11%Did not voteIndependent

Lorely Burt, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

Dan Byles, (no seat) 5%NoConservative

Liam Byrne, Birmingham, Hodge Hill -28%Did not voteLabour

Vince Cable, (no seat) -33%Did not voteLiberal Democrat

Alun Cairns, Vale of Glamorgan 4%NoConservative

David Cameron, (no seat) -20%Did not voteConservative

Ronnie Campbell, (no seat) 25%Did not voteLabour

Gregory Campbell, East Londonderry 53%Did not voteDemocratic Unionist Party

Menzies Campbell, (no seat) -41%Did not voteLiberal Democrat

Alan Campbell, Tynemouth -36%AyeLabour

Alistair Carmichael, Orkney and Shetland -38%Did not voteLiberal Democrat

Neil Carmichael, (no seat) -12%NoConservative

Douglas Carswell, (no seat) 74%NoUKIP

William Cash, Stone 83%NoConservative

Martin Caton, (no seat) -16%Did not voteLabour

Sarah Champion, Rotherham -23%Did not voteLabour

Jenny Chapman, (no seat) -32%Did not voteLabour

Rehman Chishti, Gillingham and Rainham 32%NoConservative

Christopher Chope, Christchurch 74%NoConservative

James Clappison, (no seat) 41%Did not voteConservative

Katy Clark, (no seat) -20%Did not voteLabour

Greg Clark, Tunbridge Wells -2%NoConservative

Tom Clarke, (no seat) -16%Did not voteLabour

Kenneth Clarke, (no seat) -49%Did not voteIndependent

Nick Clegg, (no seat) -22%Did not voteLiberal Democrat

Geoffrey Clifton-Brown, The Cotswolds 30%NoConservative

Ann Clwyd, (no seat) -32%Did not voteLabour

Vernon Coaker, (no seat) -32%Did not voteLabour

Ann Coffey, (no seat) -29%Did not voteIndependent Group

Thérèse Coffey, Suffolk Coastal 15%NoConservative

Damian Collins, Folkestone and Hythe 7%NoConservative

Oliver Colvile, (no seat) -16%NoConservative

Michael Connarty, (no seat) -14%Did not voteLabour

Yvette Cooper, Normanton, Pontefract and Castleford -32%Did not voteLabour

Rosie Cooper, West Lancashire 0%Did not voteLabour

Jeremy Corbyn, Islington North -18%Did not voteLabour

Geoffrey Cox, Torridge and West Devon 16%Did not voteConservative

Stephen Crabb, Preseli Pembrokeshire 1%NoConservative

David Crausby, (no seat) -29%Did not voteLabour

Mary Creagh, (no seat) -33%Did not voteLabour

Stella Creasy, Walthamstow -37%Did not voteLabour (Co-op)

Mike Crockart, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Tracey Crouch, Chatham and Aylesford 31%NoConservative

Jon Cruddas, Dagenham and Rainham -18%Did not voteLabour

John Cryer, Leyton and Wanstead -7%Did not voteLabour

Jim Cunningham, (no seat) -30%Did not voteLabour

Alex Cunningham, Stockton North -31%Did not voteLabour

Tony Cunningham, (no seat) -20%Did not voteLabour

Margaret Curran, (no seat) -16%Did not voteLabour

Nic Dakin, (no seat) -37%AyeLabour

Simon Danczuk, (no seat) -19%Did not voteLabour

Alistair Darling, (no seat) -18%Did not voteLabour

Edward Davey, Kingston and Surbiton -40%Did not voteLiberal Democrat

Wayne David, Caerphilly -38%AyeLabour

Ian Davidson, (no seat) 9%Did not voteLabour (Co-op)

David T. C. Davies, Monmouth 34%NoConservative

Glyn Davies, (no seat) 29%NoConservative

Philip Davies, Shipley 83%NoConservative

Geraint Davies, Swansea West -34%Did not voteLabour

David Davis, Haltemprice and Howden 49%Did not voteConservative

Nick de Bois, (no seat) 27%NoConservative

Gloria De Piero, (no seat) -28%Did not voteLabour

John Denham, (no seat) -14%Did not voteLabour

Caroline Dinenage, Gosport 17%Did not voteConservative

Jonathan Djanogly, Huntingdon -18%NoConservative

Jim Dobbin, (no seat) -10%Did not voteLabour (Co-op)

Frank Dobson, (no seat) -7%Did not voteLabour

Thomas Docherty, (no seat) -23%Did not voteLabour

Nigel Dodds, (no seat) 62%Did not voteDemocratic Unionist Party

Pat Doherty, (no seat) -13%Did not voteSinn Féin

Jeffrey M Donaldson, Lagan Valley 60%Did not voteDemocratic Unionist Party

Brian H Donohoe, (no seat) -18%Did not voteLabour

Frank Doran, (no seat) -18%Did not voteLabour

Stephen Dorrell, (no seat) -14%Did not voteConservative

Nadine Dorries, Mid Bedfordshire 46%NoConservative

Stephen Doughty, Cardiff South and Penarth -45%Did not voteLabour (Co-op)

Jim Dowd, (no seat) -26%Did not voteLabour

Gemma Doyle, (no seat) -16%Did not voteLabour (Co-op)

Jackie Doyle-Price, Thurrock 15%NoConservative

Richard Drax, South Dorset 70%NoConservative

Jack Dromey, Birmingham, Erdington -26%Did not voteLabour

James Duddridge, Rochford and Southend East 40%NoConservative

Michael Dugher, (no seat) -12%Did not voteLabour

Alan Duncan, (no seat) 5%NoConservative

Iain Duncan Smith, Chingford and Woodford Green 28%Did not voteConservative

Philip Dunne, Ludlow 14%NoConservative

Mark Durkan, (no seat) -40%Did not voteSocial Democratic and Labour Party

Maria Eagle, Garston and Halewood -33%Did not voteLabour

Angela Eagle, Wallasey -37%Did not voteLabour

Jonathan Edwards, Carmarthen East and Dinefwr -38%Did not votePlaid Cymru

Clive Efford, Eltham -33%Did not voteLabour

Julie Elliott, Sunderland Central -30%Did not voteLabour

Michael Ellis, Northampton North 16%NoConservative

Jane Ellison, (no seat) -14%NoConservative

Louise Ellman, (no seat) -34%Did not voteLabour (Co-op)

Tobias Ellwood, Bournemouth East 1%Did not voteConservative

Charlie Elphicke, (no seat) 23%NoIndependent

Natascha Engel, (no seat) -7%Did not voteLabour

Bill Esterson, Sefton Central -36%Did not voteLabour

George Eustice, Camborne and Redruth 34%NoConservative

Jonathan Evans, (no seat) -9%NoConservative

Chris Evans, Islwyn -33%Did not voteLabour (Co-op)

Nigel Evans, Ribble Valley 46%NoConservative

Graham Evans, (no seat) -10%NoConservative

David Evennett, Bexleyheath and Crayford 16%NoConservative

Michael Fabricant, Lichfield 30%NoConservative

Michael Fallon, (no seat) 13%NoConservative

Paul Farrelly, (no seat) -34%Did not voteLabour

Tim Farron, Westmorland and Lonsdale -41%Did not voteLiberal Democrat

Lynne Featherstone, (no seat) -18%Did not voteLiberal Democrat

Frank Field, (no seat) 24%Did not voteIndependent

Mark Field, (no seat) 1%NoConservative

Jim Fitzpatrick, (no seat) -26%AyeLabour

Rob Flello, (no seat) -19%Did not voteLabour

Caroline Flint, (no seat) -11%Did not voteLabour

Paul Flynn, (no seat) -22%Did not voteLabour

Don Foster, (no seat) -39%Did not voteLiberal Democrat

Yvonne Fovargue, Makerfield -21%Did not voteLabour

Liam Fox, North Somerset 23%NoConservative

Hywel Francis, (no seat) -16%Did not voteLabour

Mark Francois, Rayleigh and Wickford 33%NoConservative

George Freeman, Mid Norfolk -11%NoConservative

Mike Freer, Finchley and Golders Green 7%NoConservative

Lorraine Fullbrook, (no seat) -7%NoConservative

Richard Fuller, North East Bedfordshire 7%NoConservative

Roger Gale, North Thanet 21%NoConservative

George Galloway, (no seat) 4%Did not voteRespect

Mike Gapes, (no seat) -43%AyeIndependent Group

Barry Gardiner, Brent North -28%Did not voteLabour

Edward Garnier, (no seat) -21%Did not voteConservative

Mark Garnier, Wyre Forest 5%NoConservative

David Gauke, (no seat) -5%NoIndependent

Andrew George, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Nick Gibb, Bognor Regis and Littlehampton 14%NoConservative

Stephen Gilbert, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Michelle Gildernew, Fermanagh and South Tyrone 0%Did not voteSinn Féin

Cheryl Gillan, Chesham and Amersham 29%NoConservative

Sheila Gilmore, (no seat) -20%Did not voteLabour

Pat Glass, (no seat) -21%Did not voteLabour

John Glen, Salisbury 13%NoConservative

Mary Glindon, North Tyneside -30%Did not voteLabour

Roger Godsiff, (no seat) -13%Did not voteLabour

Paul Goggins, (no seat) -20%Did not voteLabour

Zac Goldsmith, (no seat) 67%NoConservative

Helen Goodman, (no seat) -32%Did not voteLabour

Robert Goodwill, Scarborough and Whitby 11%NoConservative

Michael Gove, Surrey Heath 17%Did not voteConservative

Richard Graham, Gloucester 1%NoConservative

Helen Grant, Maidstone and The Weald 9%Did not voteConservative

James Gray, North Wiltshire 60%NoConservative

Chris Grayling, Epsom and Ewell 16%NoConservative

Tom Greatrex, (no seat) -18%AyeLabour (Co-op)

Damian Green, Ashford -1%NoConservative

Kate Green, Stretford and Urmston -40%AyeLabour

Justine Greening, (no seat) -14%NoIndependent

Lilian Greenwood, Nottingham South -36%Did not voteLabour

Dominic Grieve, (no seat) -13%NoIndependent

Nia Griffith, Llanelli -34%Did not voteLabour

Andrew Griffiths, (no seat) 16%NoConservative

Ben Gummer, (no seat) -21%Did not voteConservative

Andrew Gwynne, Denton and Reddish -28%Did not voteLabour

Sam Gyimah, (no seat) -11%NoIndependent

William Hague, (no seat) 16%NoConservative

Peter Hain, (no seat) -14%Did not voteLabour

Robert Halfon, Harlow 15%NoConservative

Duncan Hames, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Fabian Hamilton, Leeds North East -29%Did not voteLabour

David Hamilton, (no seat) -18%AyeLabour

Philip Hammond, (no seat) -5%NoIndependent

Stephen Hammond, Wimbledon -14%NoConservative

Mike Hancock, (no seat) -11%Did not voteLiberal Democrat

Matt Hancock, West Suffolk 3%NoConservative

Greg Hands, Chelsea and Fulham 15%NoConservative

David Hanson, (no seat) -30%Did not voteLabour

Harriet Harman, Camberwell and Peckham -31%Did not voteLabour

Mark Harper, Forest of Dean 21%NoConservative

Richard Harrington, (no seat) -15%NoIndependent

Rebecca Harris, Castle Point 30%NoConservative

Tom Harris, (no seat) -7%Did not voteLabour

Simon Hart, Carmarthen West and South Pembrokeshire 8%NoConservative

Nick Harvey, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Alan Haselhurst, (no seat) -10%NoConservative

Dai Havard, (no seat) -11%Did not voteLabour

John Hayes, South Holland and The Deepings 32%NoConservative

Oliver Heald, North East Hertfordshire -3%NoConservative

John Healey, Wentworth and Dearne -29%Did not voteLabour

David Heath, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Chris Heaton-Harris, Daventry 45%NoConservative

John Hemming, (no seat) -25%Did not voteLiberal Democrat

Gordon Henderson, Sittingbourne and Sheppey 64%NoConservative

Mark Hendrick, Preston -34%Did not voteLabour (Co-op)

Charles Hendry, (no seat) -14%NoConservative

Stephen Hepburn, (no seat) 0%Did not voteLabour

Nick Herbert, (no seat) 1%NoConservative

Lady Hermon, (no seat) -24%Did not voteIndependent

David Heyes, (no seat) -5%Did not voteLabour

Meg Hillier, Hackney South and Shoreditch -39%Did not voteLabour (Co-op)

Julie Hilling, (no seat) -34%AyeLabour

Damian Hinds, East Hampshire 0%NoConservative

Mark Hoban, (no seat) -30%Did not voteConservative

Margaret Hodge, Barking -33%Did not voteLabour

Sharon Hodgson, Washington and Sunderland West -34%AyeLabour

Kate Hoey, (no seat) 55%Did not voteLabour

George Hollingbery, (no seat) 14%NoConservative

Philip Hollobone, Kettering 94%NoConservative

Adam Holloway, Gravesham 47%NoConservative

Jim Hood, (no seat) -14%Did not voteLabour

Kris Hopkins, (no seat) -12%NoConservative

Kelvin Hopkins, (no seat) 37%Did not voteIndependent

Martin Horwood, (no seat) -41%Did not voteLiberal Democrat

Stewart Hosie, Dundee East -30%Did not voteScottish National Party

Gerald Howarth, (no seat) 33%NoConservative

George Howarth, Knowsley -32%Did not voteLabour

John Howell, Henley 9%NoConservative

Lindsay Hoyle, Chorley -6%Did not voteSpeaker

Simon Hughes, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Jeremy Hunt, South West Surrey 2%NoConservative

Tristram Hunt, (no seat) -22%Did not voteLabour

Mark Hunter, (no seat) -41%Did not voteLiberal Democrat

Julian Huppert, (no seat) -41%Did not voteLiberal Democrat

Nick Hurd, (no seat) 3%NoConservative

Huw Irranca-Davies, (no seat) -27%Did not voteLabour

Glenda Jackson, (no seat) -11%Did not voteLabour

Stewart Jackson, (no seat) 34%Did not voteConservative

Margot James, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Siân James, (no seat) -9%Did not voteLabour

Cathy Jamieson, (no seat) -25%AyeLabour (Co-op)

Dan Jarvis, Barnsley Central -32%Did not voteLabour

Sajid Javid, Bromsgrove 0%Did not voteConservative

Bernard Jenkin, Harwich and North Essex 71%Did not voteConservative

Gareth Johnson, Dartford 34%NoConservative

Diana Johnson, Kingston upon Hull North -32%Did not voteLabour

Alan Johnson, (no seat) -14%Did not voteLabour

Joseph Johnson, (no seat) 5%NoConservative

Susan Elan Jones, (no seat) -43%AyeLabour

David Jones, Clwyd West 40%NoConservative

Andrew Jones, Harrogate and Knaresborough 10%NoConservative

Graham P Jones, (no seat) -36%Did not voteLabour

Kevan Jones, North Durham -21%AyeLabour

Marcus Jones, Nuneaton 11%Did not voteConservative

Helen Jones, (no seat) -22%Did not voteLabour

Tessa Jowell, (no seat) -16%Did not voteLabour

Eric Joyce, (no seat) -5%Did not voteLabour

Gerald Kaufman, (no seat) -21%Did not voteLabour

Daniel Kawczynski, Shrewsbury and Atcham 32%NoConservative

Barbara Keeley, Worsley and Eccles South -30%Did not voteLabour

Chris Kelly, (no seat) 55%NoConservative

Liz Kendall, Leicester West -31%Did not voteLabour

Charles Kennedy, (no seat) -18%Did not voteLiberal Democrat

Sadiq Khan, (no seat) -18%Did not voteLabour

Simon Kirby, (no seat) -12%NoConservative

Greg Knight, East Yorkshire 32%Did not voteConservative

Kwasi Kwarteng, Spelthorne 31%NoConservative

Eleanor Laing, Epping Forest -3%Did not voteConservative

Norman Lamb, (no seat) -50%Did not voteLiberal Democrat

David Lammy, Tottenham -39%Did not voteLabour

Mark Lancaster, (no seat) 16%NoConservative

Andrew Lansley, (no seat) -5%NoConservative

Pauline Latham, Mid Derbyshire 34%NoConservative

Ian Lavery, Wansbeck -26%Did not voteLabour

David Laws, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Mark Lazarowicz, (no seat) -20%Did not voteLabour (Co-op)

Andrea Leadsom, South Northamptonshire 20%NoConservative

Phillip Lee, (no seat) -9%NoLiberal Democrat

Jessica Lee, (no seat) 0%NoConservative

John Leech, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

Jeremy Lefroy, (no seat) -9%NoConservative

Edward Leigh, Gainsborough 62%NoConservative

Charlotte Leslie, (no seat) 5%NoConservative

Chris Leslie, (no seat) -26%Did not voteIndependent Group

Oliver Letwin, (no seat) -18%NoIndependent

Emma Lewell-buck, South Shields -26%Did not voteLabour

Ivan Lewis, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Brandon Lewis, Great Yarmouth 2%NoConservative

Julian Lewis, New Forest East 79%Did not voteConservative

Ian Liddell-Grainger, Bridgwater and West Somerset 34%NoConservative

David Lidington, (no seat) 2%NoConservative

Peter Lilley, (no seat) 14%NoConservative

Stephen Lloyd, (no seat) -51%Did not voteIndependent

Tony Lloyd, Rochdale -28%Did not voteLabour

Elfyn Llwyd, (no seat) -30%Did not votePlaid Cymru

Naomi Long, (no seat) -36%Did not voteAlliance of Northern Ireland

Jack Lopresti, Filton and Bradley Stoke 34%NoConservative

Jonathan Lord, Woking 36%NoConservative

Tim Loughton, East Worthing and Shoreham 38%NoConservative

Andrew Love, (no seat) -18%Did not voteLabour (Co-op)

Caroline Lucas, Brighton, Pavilion -25%Did not voteGreen Party

Ian C. Lucas, (no seat) -33%Did not voteLabour

Peter Luff, (no seat) -5%NoConservative

Karen Lumley, (no seat) 2%NoConservative

Mary Macleod, (no seat) -7%NoConservative

Angus Brendan MacNeil, Na h-Eileanan an Iar -31%Did not voteScottish National Party

Fiona Mactaggart, (no seat) -19%Did not voteLabour

Shabana Mahmood, Birmingham, Ladywood -33%Did not voteLabour

Khalid Mahmood, Birmingham, Perry Barr -29%Did not voteLabour

Anne Main, (no seat) 74%NoConservative

Seema Malhotra, Feltham and Heston -39%Did not voteLabour (Co-op)

John Mann, (no seat) 9%Did not voteLabour

Gordon Marsden, (no seat) -30%Did not voteLabour

Paul Maskey, Belfast West -7%Did not voteSinn Féin

Francis Maude, (no seat) -14%NoConservative

Theresa May, Maidenhead 2%NoConservative

Paul Maynard, Blackpool North and Cleveleys 32%NoConservative

Steve McCabe, Birmingham, Selly Oak -28%Did not voteLabour

Michael McCann, (no seat) -23%Did not voteLabour

Kerry McCarthy, Bristol East -40%AyeLabour

Jason McCartney, Colne Valley 50%NoConservative

Karl McCartney, Lincoln 40%NoConservative

Gregg McClymont, (no seat) -20%Did not voteLabour

Siobhain McDonagh, Mitcham and Morden -22%Did not voteLabour

Andy Mcdonald, Middlesbrough -39%Did not voteLabour

Alasdair McDonnell, (no seat) -22%Did not voteSocial Democratic and Labour Party

John McDonnell, Hayes and Harlington -11%Did not voteLabour

Pat McFadden, Wolverhampton South East -31%Did not voteLabour

Jim McGovern, (no seat) -18%Did not voteLabour

Alison McGovern, Wirral South -34%Did not voteLabour

Martin McGuinness, (no seat) 0%Did not voteSinn Féin

Anne McGuire, (no seat) -16%Did not voteLabour

Anne McIntosh, (no seat) -11%NoConservative

Ann McKechin, (no seat) -20%Did not voteLabour

Iain McKenzie, (no seat) -24%Did not voteLabour

Catherine McKinnell, Newcastle upon Tyne North -37%Did not voteLabour

Patrick McLoughlin, (no seat) 2%Did not voteConservative

Stephen McPartland, Stevenage 51%NoConservative

Esther McVey, Tatton 33%NoConservative

Michael Meacher, (no seat) -16%Did not voteLabour

Alan Meale, (no seat) -16%Did not voteLabour

Ian Mearns, Gateshead -32%Did not voteLabour

Mark Menzies, Fylde 16%NoConservative

Patrick Mercer, (no seat) -15%Did not voteConservative

Stephen Metcalfe, South Basildon and East Thurrock 31%NoConservative

Edward Miliband, Doncaster North -29%Did not voteLabour

Maria Miller, Basingstoke 13%NoConservative

Andrew Miller, (no seat) -20%Did not voteLabour

Nigel Mills, Amber Valley 51%Did not voteConservative

Anne Milton, (no seat) -7%NoIndependent

Austin Mitchell, (no seat) 11%Did not voteLabour

Andrew Mitchell, Sutton Coldfield 5%Did not voteConservative

Madeleine Moon, (no seat) -34%Did not voteLabour

Michael Moore, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

Penny Mordaunt, Portsmouth North 17%NoConservative

Jessica Morden, Newport East -32%Did not voteLabour

Nicky Morgan, (no seat) -11%NoConservative

Graeme Morrice, (no seat) -20%Did not voteLabour

Grahame Morris, Easington -16%Did not voteLabour

James Morris, Halesowen and Rowley Regis 20%NoConservative

David Morris, Morecambe and Lunesdale 11%NoConservative

Anne Marie Morris, Newton Abbot 40%NoConservative

Stephen Mosley, (no seat) -5%NoConservative

David Mowat, (no seat) -14%NoConservative

George Mudie, (no seat) -25%AyeLabour

Greg Mulholland, (no seat) -33%Did not voteLiberal Democrat

David Mundell, Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale -6%Did not voteConservative

Meg Munn, (no seat) -7%Did not voteLabour (Co-op)

Tessa Munt, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Jim Murphy, (no seat) -18%Did not voteLabour

Conor Murphy, (no seat) 0%Did not voteSinn Féin

Paul Murphy, (no seat) -18%Did not voteLabour

Ian Murray, Edinburgh South -39%Did not voteLabour

Sheryll Murray, South East Cornwall 38%NoConservative

Andrew Murrison, South West Wiltshire 25%NoConservative

Lisa Nandy, Wigan -31%Did not voteLabour

Pamela Nash, (no seat) -14%Did not voteLabour

Robert Neill, Bromley and Chislehurst -9%NoConservative

Brooks Newmark, (no seat) -32%Did not voteConservative

Sarah Newton, (no seat) -8%NoConservative

Caroline Nokes, Romsey and Southampton North 1%NoConservative

Jesse Norman, Hereford and South Herefordshire 20%Did not voteConservative

David Nuttall, (no seat) 88%NoConservative

Matthew Offord, Hendon 41%NoConservative

Eric Ollerenshaw, (no seat) -25%Did not voteConservative

Chi Onwurah, Newcastle upon Tyne Central -37%AyeLabour

Guy Opperman, Hexham 10%NoConservative

Sandra Osborne, (no seat) -14%Did not voteLabour

George Osborne, (no seat) -3%Did not voteConservative

Richard Ottaway, (no seat) -9%NoConservative

Albert Owen, (no seat) -34%Did not voteLabour

Stephen O`Brien, (no seat) -5%NoConservative

Fiona O`Donnell, (no seat) -16%Did not voteLabour (Co-op)

James Paice, (no seat) -20%Did not voteConservative

Ian Paisley, North Antrim 54%Did not voteDemocratic Unionist Party

Neil Parish, Tiverton and Honiton 13%NoConservative

Priti Patel, Witham 45%NoConservative

Owen Paterson, North Shropshire 43%NoConservative

Mark Pawsey, Rugby -9%NoConservative

Teresa Pearce, (no seat) -32%Did not voteLabour

Mike Penning, Hemel Hempstead 30%NoConservative

John Penrose, Weston-super-Mare 8%NoConservative

Andrew Percy, Brigg and Goole 55%NoConservative

Toby Perkins, Chesterfield -26%Did not voteLabour

Claire Perry, (no seat) 2%NoConservative

Stephen Phillips, (no seat) -11%Did not voteConservative

Bridget Phillipson, Houghton and Sunderland South -28%Did not voteLabour

Eric Pickles, (no seat) -16%Did not voteConservative

Christopher Pincher, Tamworth 22%Did not voteConservative

Dan Poulter, Central Suffolk and North Ipswich 9%NoConservative

Stephen Pound, (no seat) -40%AyeLabour

Dawn Primarolo, (no seat) 0%Did not voteLabour

Mark Prisk, (no seat) 7%NoConservative

Mark Pritchard, The Wrekin 21%Did not voteConservative

John Pugh, (no seat) -38%Did not voteLiberal Democrat

Yasmin Qureshi, Bolton South East -32%Did not voteLabour

Dominic Raab, Esher and Walton 48%NoConservative

John Randall, (no seat) -16%NoConservative

Nick Raynsford, (no seat) -20%Did not voteLabour

Mark Reckless, (no seat) 68%NoUKIP

John Redwood, Wokingham 67%Did not voteConservative

Jamie Reed, (no seat) -16%Did not voteLabour

Steve Reed, Croydon North -44%Did not voteLabour (Co-op)

Jacob Rees-Mogg, North East Somerset 61%NoConservative

Simon Reevell, (no seat) 34%NoConservative

Rachel Reeves, Leeds West -30%Did not voteLabour

Alan Reid, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Jonathan Reynolds, Stalybridge and Hyde -32%Did not voteLabour (Co-op)

Emma Reynolds, (no seat) -32%Did not voteLabour

Malcolm Rifkind, (no seat) -14%Did not voteConservative

Linda Riordan, (no seat) -9%Did not voteLabour (Co-op)

Margaret Ritchie, (no seat) -26%Did not voteSocial Democratic and Labour Party

Andrew Robathan, (no seat) -27%Did not voteConservative

Hugh Robertson, (no seat) -7%NoConservative

John Robertson, (no seat) -16%Did not voteLabour

Angus Robertson, (no seat) -19%Did not voteScottish National Party

Laurence Robertson, Tewkesbury 63%NoConservative

Geoffrey Robinson, (no seat) -29%Did not voteLabour

Dan Rogerson, (no seat) -39%Did not voteLiberal Democrat

Andrew Rosindell, Romford 57%NoConservative

Stephen Philip Rotheram, (no seat) -18%Did not voteLabour

Lindsay Roy, (no seat) -18%Did not voteLabour

Frank Roy, (no seat) -14%Did not voteLabour

Chris Ruane, (no seat) -36%Did not voteLabour

Amber Rudd, (no seat) 2%NoIndependent

Joan Ruddock, (no seat) -23%Did not voteLabour

David Ruffley, (no seat) 7%NoConservative

Bob Russell, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

David Rutley, Macclesfield 6%NoConservative

Adrian Sanders, (no seat) -25%Did not voteLiberal Democrat

Laura Sandys, (no seat) -11%NoConservative

Anas Sarwar, (no seat) -18%Did not voteLabour

Andy Sawford, (no seat) -26%Did not voteLabour (Co-op)

Lee Scott, (no seat) -14%NoConservative

Alison Seabeck, (no seat) -16%Did not voteLabour

Andrew Selous, South West Bedfordshire 15%NoConservative

Jim Shannon, Strangford 59%Did not voteDemocratic Unionist Party

Grant Shapps, Welwyn Hatfield 20%NoConservative

Virendra Sharma, Ealing, Southall -39%Did not voteLabour

Alok Sharma, Reading West 8%NoConservative

Barry Sheerman, Huddersfield -30%Did not voteLabour (Co-op)

Alec Shelbrooke, Elmet and Rothwell 0%Did not voteConservative

Richard Shepherd, (no seat) 61%NoConservative

Jim Sheridan, (no seat) -16%Did not voteLabour

Gavin Shuker, (no seat) -22%Did not voteIndependent

Mark Simmonds, (no seat) -14%NoConservative

Keith Simpson, (no seat) 9%NoConservative

David Simpson, (no seat) 56%Did not voteDemocratic Unionist Party

Chris Skidmore, Kingswood 11%NoConservative

Dennis Skinner, (no seat) 21%Did not voteLabour

Andy Slaughter, Hammersmith -37%Did not voteLabour

Nick Smith, Blaenau Gwent -34%AyeLabour

Henry Smith, Crawley 53%NoConservative

Chloe Smith, Norwich North 16%NoConservative

Andrew Smith, (no seat) -14%Did not voteLabour

Angela Smith, (no seat) -21%Did not voteIndependent

Owen Smith, (no seat) -24%Did not voteLabour

Julian Smith, Skipton and Ripon 1%NoConservative

Robert Smith, (no seat) -32%Did not voteLiberal Democrat

Nicholas Soames, (no seat) -10%Did not voteIndependent

Anna Soubry, (no seat) -14%NoIndependent Group

John Spellar, Warley -22%AyeLabour

Caroline Spelman, (no seat) -11%NoConservative

Mark Spencer, Sherwood 20%NoConservative

John Stanley, (no seat) -16%Did not voteConservative

Andrew Stephenson, Pendle 31%NoConservative

John Stevenson, Carlisle 1%NoConservative

Bob Stewart, Beckenham 48%NoConservative

Iain Stewart, Milton Keynes South 32%NoConservative

Rory Stewart, (no seat) 0%NoIndependent

Jack Straw, (no seat) -20%Did not voteLabour

Gary Streeter, South West Devon -5%Did not voteConservative

Mel Stride, Central Devon 11%NoConservative

Graham Stringer, Blackley and Broughton 47%Did not voteLabour

Graham Stuart, Beverley and Holderness 22%NoConservative

Gisela Stuart, (no seat) 14%Did not voteLabour

Andrew Stunell, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Julian Sturdy, York Outer 34%NoConservative

Gerry Sutcliffe, (no seat) -18%Did not voteLabour

Ian Swales, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

Desmond Swayne, New Forest West 31%NoConservative

Jo Swinson, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Hugo Swire, (no seat) 8%Did not voteConservative

Robert Syms, Poole 31%NoConservative

Mark Tami, Alyn and Deeside -34%Did not voteLabour

Peter Tapsell, (no seat) 30%Did not voteConservative

Sarah Teather, (no seat) -16%Did not voteLiberal Democrat

Gareth Thomas, Harrow West -37%AyeLabour (Co-op)

Emily Thornberry, Islington South and Finsbury -29%Did not voteLabour

Mike Thornton, (no seat) -30%Did not voteLiberal Democrat

John Thurso, (no seat) -27%Did not voteLiberal Democrat

Stephen Timms, East Ham -44%Did not voteLabour

Edward Timpson, Eddisbury -12%NoConservative

Justin Tomlinson, North Swindon 35%NoConservative

David Tredinnick, (no seat) 2%NoConservative

Jon Trickett, Hemsworth -31%Did not voteLabour

Elizabeth Truss, South West Norfolk 3%NoConservative

Andrew Turner, (no seat) 79%NoConservative

Karl Turner, Kingston upon Hull East -32%Did not voteLabour

Derek Twigg, Halton -13%Did not voteLabour

Stephen Twigg, (no seat) -31%Did not voteLabour (Co-op)

Andrew Tyrie, (no seat) -17%NoConservative

Chuka Umunna, (no seat) -21%Did not voteLiberal Democrat

Paul Uppal, (no seat) -14%NoConservative

Edward Vaizey, (no seat) -22%NoIndependent

Shailesh Vara, North West Cambridgeshire 26%NoConservative

Keith Vaz, (no seat) -23%Did not voteLabour

Valerie Vaz, Walsall South -34%Did not voteLabour

Martin Vickers, Cleethorpes 55%NoConservative

Theresa Villiers, Chipping Barnet 28%Did not voteConservative

Charles Walker, Broxbourne 47%NoConservative

Robin Walker, Worcester 14%NoConservative

Ben Wallace, Wyre and Preston North 9%Did not voteConservative

Joan Walley, (no seat) -14%Did not voteLabour

Robert Walter, (no seat) -11%Did not voteConservative

David Ward, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Angela Watkinson, (no seat) -5%NoConservative

Tom Watson, (no seat) -28%Did not voteLabour

Dave Watts, (no seat) -16%Did not voteLabour

Mike Weatherley, (no seat) 3%NoConservative

Steve Webb, (no seat) -36%Did not voteLiberal Democrat

Michael Weir, (no seat) -24%Did not voteScottish National Party

James Wharton, (no seat) 9%NoConservative

Heather Wheeler, South Derbyshire 34%NoConservative

Chris White, (no seat) -16%NoConservative

Eilidh Whiteford, (no seat) -17%Did not voteScottish National Party

Alan Whitehead, Southampton, Test -33%Did not voteLabour

Craig Whittaker, Calder Valley 25%NoConservative

John Whittingdale, Maldon 67%NoConservative

Bill Wiggin, North Herefordshire 37%NoConservative

David Willetts, (no seat) -27%Did not voteConservative

Hywel Williams, Arfon -47%Did not votePlaid Cymru

Roger Williams, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Stephen Williams, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Mark Williams, (no seat) -28%Did not voteLiberal Democrat

Chris Williamson, (no seat) -30%AyeIndependent

Gavin Williamson, South Staffordshire 3%NoConservative

Jenny Willott, (no seat) -34%Did not voteLiberal Democrat

Sammy Wilson, East Antrim 59%Did not voteDemocratic Unionist Party

Rob Wilson, (no seat) -14%NoConservative

Phil Wilson, (no seat) -37%Did not voteLabour

David Winnick, (no seat) -14%Did not voteLabour

Rosie Winterton, Doncaster Central -15%AyeLabour

Pete Wishart, Perth and North Perthshire -28%Did not voteScottish National Party

Sarah Wollaston, (no seat) -7%NoLiberal Democrat

Michael R Wood, (no seat) 5%Did not voteLabour

John Woodcock, (no seat) -30%Did not voteIndependent

Shaun Woodward, (no seat) -7%Did not voteLabour

Iain Wright, (no seat) -16%Did not voteLabour

Jeremy Wright, Kenilworth and Southam 1%NoConservative

Simon Wright, (no seat) -39%Did not voteLiberal Democrat

David Wright, (no seat) -18%Did not voteLabour

Tim Yeo, (no seat) -25%Did not voteConservative

George Young, (no seat) -16%NoConservative

Nadhim Zahawi, Stratford-on-Avon 24%NoConservative
649 entries listed