MPs - First round of Indicative Votes: L - Revocation to avoid No Deal
Who are the best and worst MPs?
The Bruges Group has ranked Members of Parliament according to their voting in the House of Commons since the 2010 General Election You can check how they voted on the key EU related issues that came before them and see who are the genuine Eurosceptics and who are Europhile. You can also let your Member of Parliament know what you think of their voting record.
Is your MP one of the best or one of the worst MPs? Find your MP via your postcode

First round of Indicative Votes: L - Revocation to avoid No Deal, 27 Mar 2019 [Clear]

If MPs refuse to support a No Deal, then the Prime Minister would be required to revoke Article 50.


In important votes in the House of Commons if an MP votes to protect or preserve Britain’s democracy and economy from EU interference they are awarded a score of plus 2. If the MP votes in a way that harms our freedom, prosperity and sovereignty the MP receives a vote of minus 2. In the face of pressure from the Whips acting on behalf of their pro-EU leadership an abstention receives a score of plus 1. In the referendum of 23rd June 2016 if your MP supported Leave, they are awarded 10 points. If, however, they supported Remain then a score of minus 10 will be applied.

MPs   All Votes   Sort by: [ Constituency | MP | Best MP | Worst MP | Best Vote | Worst Vote | The Most Vulnerable Remain Supporting MPs


MP / Constituency [Postcode lookup?] RatingAye (184)
No (292)
Did not vote (172)
All Votes (648)
All Parties
Choose
Show all
A B C D E F G H J K L M N O P Q R S T U V W Y Z 

         

Diane Abbott, Hackney North and Stoke Newington -34%Did not voteLabour

Debbie Abrahams, Oldham East and Saddleworth -25%Did not voteLabour

Nigel Adams, Selby and Ainsty 29%NoConservative

Bim Afolami, Hitchin and Harpenden 28%NoConservative

Adam Afriyie, Windsor 56%NoConservative

Peter Aldous, Waveney 9%NoConservative

Rushanara Ali, Bethnal Green and Bow -40%AyeLabour

Lucy Allan, Telford 58%Did not voteConservative

Heidi Allen, (no seat) -14%AyeIndependent

Rosena Allin-Khan, Tooting -60%AyeLabour

Mike Amesbury, Weaver Vale -62%Did not voteLabour

David Amess, Southend West 30%NoConservative

Stuart Andrew, Pudsey 33%NoConservative

Tonia Antoniazzi, Gower -52%AyeLabour

Edward Argar, Charnwood 37%NoConservative

Jonathan Ashworth, Leicester South -42%Did not voteLabour

Victoria Atkins, Louth and Horncastle 35%NoConservative

Ian Austin, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Richard Bacon, South Norfolk 41%NoConservative

Kemi Badenoch, Saffron Walden 76%NoConservative

Adrian Bailey, (no seat) -43%Did not voteLabour (Co-op)

Steve Baker, Wycombe 80%NoConservative

Harriett Baldwin, West Worcestershire 13%NoConservative

Stephen Barclay, North East Cambridgeshire 18%Did not voteConservative

Hannah Bardell, Livingston -56%AyeScottish National Party

John Baron, Basildon and Billericay 68%NoConservative

Kevin Barron, (no seat) -13%NoLabour

Guto Bebb, (no seat) -11%AyeIndependent

Margaret Beckett, Derby South -27%Did not voteLabour

Orfhlaith Begley, (no seat) 0%Did not voteSinn Féin

Henry Bellingham, (no seat) 25%NoConservative

Hilary Benn, Leeds Central -32%Did not voteLabour

Richard Benyon, (no seat) -10%NoIndependent

John Bercow, (no seat) -6%Did not voteSpeaker

Paul Beresford, Mole Valley 11%NoConservative

Luciana Berger, (no seat) -26%AyeIndependent

Jake Berry, Rossendale and Darwen 15%NoConservative

Clive Betts, Sheffield South East -33%AyeLabour

Mhairi Black, Paisley and Renfrewshire South -53%AyeScottish National Party

Ian Blackford, Ross, Skye and Lochaber -56%AyeScottish National Party

Bob Blackman, Harrow East 37%NoConservative

Kirsty Blackman, Aberdeen North -56%AyeScottish National Party

Roberta Blackman-Woods, (no seat) -38%AyeLabour

Paul Blomfield, Sheffield Central -33%AyeLabour

Crispin Blunt, Reigate 31%NoConservative

Nick Boles, (no seat) -26%NoIndependent

Peter Bone, Wellingborough 92%NoConservative

Peter Bottomley, Worthing West 14%NoConservative

Andrew Bowie, West Aberdeenshire and Kincardine 59%NoConservative

Tracy Brabin, Batley and Spen -56%Did not voteLabour (Co-op)

Karen Bradley, Staffordshire Moorlands -1%Did not voteConservative

Ben Bradley, Mansfield 86%NoConservative

Ben Bradshaw, Exeter -36%AyeLabour

Graham Brady, Altrincham and Sale West 53%NoConservative

Mickey Brady, Newry and Armagh -12%Did not voteSinn Féin

Tom Brake, (no seat) -49%AyeLiberal Democrat

Suella Braverman, Fareham 86%NoConservative

Kevin Brennan, Cardiff West -37%AyeLabour

Jack Brereton, Stoke-on-Trent South 79%NoConservative

Andrew Bridgen, North West Leicestershire 67%NoConservative

Steve Brine, Winchester -5%Did not voteConservative

Deidre Brock, Edinburgh North and Leith -56%AyeScottish National Party

James Brokenshire, Old Bexley and Sidcup 1%Did not voteConservative

Nicholas Brown, Newcastle upon Tyne East -32%Did not voteLabour

Lyn Brown, West Ham -40%AyeLabour

Alan Brown, Kilmarnock and Loudoun -56%AyeScottish National Party

Fiona Bruce, Congleton 37%NoConservative

Chris Bryant, Rhondda -38%Did not voteLabour

Karen Buck, Westminster North -36%AyeLabour

Robert Buckland, South Swindon 7%NoConservative

Richard Burden, (no seat) -33%Did not voteLabour

Alex Burghart, Brentwood and Ongar 72%NoConservative

Richard Burgon, Leeds East -44%Did not voteLabour

Conor Burns, Bournemouth West 46%NoConservative

Alistair Burt, (no seat) -11%Did not voteIndependent

Dawn Butler, Brent Central -47%Did not voteLabour

Liam Byrne, Birmingham, Hodge Hill -28%Did not voteLabour

Vince Cable, (no seat) -33%AyeLiberal Democrat

Ruth Cadbury, Brentford and Isleworth -51%AyeLabour

Alun Cairns, Vale of Glamorgan 4%Did not voteConservative

Lisa Cameron, East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow -56%AyeScottish National Party

Ronnie Campbell, (no seat) 25%NoLabour

Gregory Campbell, East Londonderry 53%NoDemocratic Unionist Party

Alan Campbell, Tynemouth -36%Did not voteLabour

Dan Carden, Liverpool, Walton -62%Did not voteLabour

Alistair Carmichael, Orkney and Shetland -38%AyeLiberal Democrat

James Cartlidge, South Suffolk 21%NoConservative

William Cash, Stone 83%NoConservative

Maria Caulfield, Lewes 72%NoConservative

Alex Chalk, Cheltenham 16%Did not voteConservative

Sarah Champion, Rotherham -23%NoLabour

Jenny Chapman, (no seat) -32%Did not voteLabour

Douglas Chapman, Dunfermline and West Fife -56%AyeScottish National Party

Bambos Charalambous, Enfield, Southgate -69%AyeLabour

Joanna Cherry, Edinburgh South West -56%AyeScottish National Party

Rehman Chishti, Gillingham and Rainham 32%NoConservative

Christopher Chope, Christchurch 74%NoConservative

Jo Churchill, Bury St Edmunds 40%NoConservative

Greg Clark, Tunbridge Wells -2%Did not voteConservative

Colin Clark, (no seat) 62%NoConservative

Kenneth Clarke, (no seat) -49%AyeIndependent

Simon Clarke, Middlesbrough South and East Cleveland 93%NoConservative

James Cleverly, Braintree 65%NoConservative

Geoffrey Clifton-Brown, The Cotswolds 30%NoConservative

Ann Clwyd, (no seat) -32%AyeLabour

Vernon Coaker, (no seat) -32%Did not voteLabour

Ann Coffey, (no seat) -29%AyeIndependent Group

Thérèse Coffey, Suffolk Coastal 15%NoConservative

Damian Collins, Folkestone and Hythe 7%NoConservative

Yvette Cooper, Normanton, Pontefract and Castleford -32%Did not voteLabour

Rosie Cooper, West Lancashire 0%NoLabour

Julie Cooper, (no seat) -42%Did not voteLabour

Jeremy Corbyn, Islington North -18%Did not voteLabour

Alberto Costa, South Leicestershire 7%NoConservative

Robert Courts, (no seat) 87%NoConservative

Ronnie Cowan, Inverclyde -56%AyeScottish National Party

Geoffrey Cox, Torridge and West Devon 16%Did not voteConservative

Neil Coyle, Bermondsey and Old Southwark -56%AyeLabour

Stephen Crabb, Preseli Pembrokeshire 1%NoConservative

David Crausby, (no seat) -29%AyeLabour

Angela Crawley, Lanark and Hamilton East -56%AyeScottish National Party

Mary Creagh, (no seat) -33%AyeLabour

Stella Creasy, Walthamstow -37%AyeLabour (Co-op)

Tracey Crouch, Chatham and Aylesford 31%NoConservative

Jon Cruddas, Dagenham and Rainham -18%NoLabour

John Cryer, Leyton and Wanstead -7%Did not voteLabour

Judith Cummins, Bradford South -37%Did not voteLabour

Jim Cunningham, (no seat) -30%NoLabour

Alex Cunningham, Stockton North -31%AyeLabour

Janet Daby, Lewisham East -58%AyeLabour

Nic Dakin, (no seat) -37%Did not voteLabour

Edward Davey, Kingston and Surbiton -40%AyeLiberal Democrat

Wayne David, Caerphilly -38%Did not voteLabour

David T. C. Davies, Monmouth 34%NoConservative

Glyn Davies, (no seat) 29%NoConservative

Philip Davies, Shipley 83%NoConservative

Geraint Davies, Swansea West -34%AyeLabour

Mims Davies, Mid Sussex 67%NoConservative

Chris Davies, (no seat) 66%NoConservative

David Davis, Haltemprice and Howden 49%NoConservative

Martyn Day, Linlithgow and East Falkirk -53%AyeScottish National Party

Marsha De Cordova, Battersea -62%AyeLabour

Gloria De Piero, (no seat) -28%Did not voteLabour

Thangam Debbonaire, Bristol West -56%AyeLabour

Emma Dent Coad, (no seat) -62%AyeLabour

Tanmanjeet Singh Dhesi, (no seat) -62%Did not voteLabour

Caroline Dinenage, Gosport 17%NoConservative

Jonathan Djanogly, Huntingdon -18%NoConservative

Leo Docherty, Aldershot 52%Did not voteConservative

Martin Docherty-Hughes, West Dunbartonshire -56%AyeScottish National Party

Nigel Dodds, (no seat) 62%NoDemocratic Unionist Party

Anneliese Dodds, Oxford East -69%AyeLabour (Co-op)

Jeffrey M Donaldson, Lagan Valley 60%NoDemocratic Unionist Party

Michelle Donelan, Chippenham 47%NoConservative

Nadine Dorries, Mid Bedfordshire 46%NoConservative

Steve Double, St Austell and Newquay 77%NoConservative

Stephen Doughty, Cardiff South and Penarth -45%AyeLabour (Co-op)

Peter Dowd, Bootle -47%Did not voteLabour

Oliver Dowden, Hertsmere 35%NoConservative

Jackie Doyle-Price, Thurrock 15%NoConservative

Richard Drax, South Dorset 70%NoConservative

David Drew, (no seat) -69%AyeLabour (Co-op)

Jack Dromey, Birmingham, Erdington -26%Did not voteLabour

James Duddridge, Rochford and Southend East 40%NoConservative

Rosie Duffield, Canterbury -59%AyeLabour

David Duguid, Banff and Buchan 52%NoConservative

Alan Duncan, (no seat) 5%AyeConservative

Iain Duncan Smith, Chingford and Woodford Green 28%NoConservative

Philip Dunne, Ludlow 14%NoConservative

Maria Eagle, Garston and Halewood -33%AyeLabour

Angela Eagle, Wallasey -37%AyeLabour

Jonathan Edwards, Carmarthen East and Dinefwr -38%AyePlaid Cymru

Clive Efford, Eltham -33%AyeLabour

Julie Elliott, Sunderland Central -30%Did not voteLabour

Michael Ellis, Northampton North 16%NoConservative

Louise Ellman, (no seat) -34%AyeLabour (Co-op)

Tobias Ellwood, Bournemouth East 1%Did not voteConservative

Chris Elmore, Ogmore -52%AyeLabour

Charlie Elphicke, (no seat) 23%NoIndependent

Bill Esterson, Sefton Central -36%AyeLabour

George Eustice, Camborne and Redruth 34%NoConservative

Chris Evans, Islwyn -33%Did not voteLabour (Co-op)

Nigel Evans, Ribble Valley 46%NoConservative

David Evennett, Bexleyheath and Crayford 16%NoConservative

Michael Fabricant, Lichfield 30%NoConservative

Michael Fallon, (no seat) 13%NoConservative

Paul Farrelly, (no seat) -34%AyeLabour

Tim Farron, Westmorland and Lonsdale -41%AyeLiberal Democrat

Marion Fellows, Motherwell and Wishaw -53%AyeScottish National Party

Frank Field, (no seat) 24%NoIndependent

Mark Field, (no seat) 1%AyeConservative

Jim Fitzpatrick, (no seat) -26%Did not voteLabour

Colleen Fletcher, Coventry North East -47%Did not voteLabour

Caroline Flint, (no seat) -11%NoLabour

Vicky Ford, Chelmsford 31%NoConservative

Kevin Foster, Torbay 40%NoConservative

Yvonne Fovargue, Makerfield -21%Did not voteLabour

Liam Fox, North Somerset 23%Did not voteConservative

Vicky Foxcroft, Lewisham, Deptford -58%AyeLabour

Mark Francois, Rayleigh and Wickford 33%NoConservative

Lucy Frazer, South East Cambridgeshire 33%NoConservative

George Freeman, Mid Norfolk -11%NoConservative

Mike Freer, Finchley and Golders Green 7%AyeConservative

James Frith, (no seat) -69%AyeLabour

Gill Furniss, Sheffield, Brightside and Hillsborough -52%Did not voteLabour

Marcus Fysh, Yeovil 86%NoConservative

Hugh Gaffney, (no seat) -69%AyeLabour

Roger Gale, North Thanet 21%NoConservative

Mike Gapes, (no seat) -43%AyeIndependent Group

Barry Gardiner, Brent North -28%Did not voteLabour

Mark Garnier, Wyre Forest 5%NoConservative

David Gauke, (no seat) -5%Did not voteIndependent

Ruth George, (no seat) -62%AyeLabour

Stephen Gethins, (no seat) -56%AyeScottish National Party

Nusrat Ghani, Wealden 67%NoConservative

Nick Gibb, Bognor Regis and Littlehampton 14%NoConservative

Patricia Gibson, North Ayrshire and Arran -56%AyeScottish National Party

Michelle Gildernew, Fermanagh and South Tyrone 0%Did not voteSinn Féin

Preet Kaur Gill, Birmingham, Edgbaston -66%AyeLabour (Co-op)

Cheryl Gillan, Chesham and Amersham 29%NoConservative

Paul Girvan, South Antrim 90%NoDemocratic Unionist Party

John Glen, Salisbury 13%NoConservative

Mary Glindon, North Tyneside -30%Did not voteLabour

Roger Godsiff, (no seat) -13%AyeLabour

Zac Goldsmith, (no seat) 67%NoConservative

Helen Goodman, (no seat) -32%Did not voteLabour

Robert Goodwill, Scarborough and Whitby 11%NoConservative

Michael Gove, Surrey Heath 17%Did not voteConservative

Patrick Grady, Glasgow North -53%AyeScottish National Party

Richard Graham, Gloucester 1%NoConservative

Luke Graham, (no seat) 48%NoConservative

Helen Grant, Maidstone and The Weald 9%NoConservative

Peter Grant, Glenrothes -56%AyeScottish National Party

Bill Grant, (no seat) 45%NoConservative

James Gray, North Wiltshire 60%NoConservative

Neil Gray, Airdrie and Shotts -53%AyeScottish National Party

Chris Grayling, Epsom and Ewell 16%Did not voteConservative

Damian Green, Ashford -1%NoConservative

Kate Green, Stretford and Urmston -40%AyeLabour

Chris Green, Bolton West 81%NoConservative

Justine Greening, (no seat) -14%AyeIndependent

Lilian Greenwood, Nottingham South -36%AyeLabour

Margaret Greenwood, Wirral West -44%Did not voteLabour

Dominic Grieve, (no seat) -13%AyeIndependent

Nia Griffith, Llanelli -34%Did not voteLabour

Andrew Griffiths, (no seat) 16%NoConservative

John Grogan, (no seat) -72%AyeLabour

Andrew Gwynne, Denton and Reddish -28%Did not voteLabour

Sam Gyimah, (no seat) -11%Did not voteIndependent

Louise Haigh, Sheffield, Heeley -44%AyeLabour

Kirstene Hair, (no seat) 72%NoConservative

Robert Halfon, Harlow 15%NoConservative

Luke Hall, Thornbury and Yate 40%NoConservative

Fabian Hamilton, Leeds North East -29%AyeLabour

Philip Hammond, (no seat) -5%Did not voteIndependent

Stephen Hammond, Wimbledon -14%AyeConservative

Matt Hancock, West Suffolk 3%Did not voteConservative

Greg Hands, Chelsea and Fulham 15%NoConservative

David Hanson, (no seat) -30%Did not voteLabour

Emma Hardy, Kingston upon Hull West and Hessle -62%Did not voteLabour

Harriet Harman, Camberwell and Peckham -31%AyeLabour

Mark Harper, Forest of Dean 21%NoConservative

Richard Harrington, (no seat) -15%AyeIndependent

Rebecca Harris, Castle Point 30%NoConservative

Carolyn Harris, Swansea East -42%Did not voteLabour

Trudy Harrison, Copeland 66%NoConservative

Simon Hart, Carmarthen West and South Pembrokeshire 8%NoConservative

John Hayes, South Holland and The Deepings 32%NoConservative

Helen Hayes, Dulwich and West Norwood -58%AyeLabour

Sue Hayman, (no seat) -47%Did not voteLabour

Chris Hazzard, (no seat) 0%Did not voteSinn Féin

Oliver Heald, North East Hertfordshire -3%NoConservative

John Healey, Wentworth and Dearne -29%Did not voteLabour

James Heappey, Wells 44%NoConservative

Chris Heaton-Harris, Daventry 45%NoConservative

Peter Heaton-Jones, (no seat) 35%NoConservative

Gordon Henderson, Sittingbourne and Sheppey 64%NoConservative

Mark Hendrick, Preston -34%AyeLabour (Co-op)

Drew Hendry, Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey -56%AyeScottish National Party

Stephen Hepburn, (no seat) 0%NoLabour

Nick Herbert, (no seat) 1%NoConservative

Lady Hermon, (no seat) -24%AyeIndependent

Mike Hill, Hartlepool -34%Did not voteLabour

Meg Hillier, Hackney South and Shoreditch -39%AyeLabour (Co-op)

Damian Hinds, East Hampshire 0%Did not voteConservative

Simon Hoare, North Dorset 9%NoConservative

Wera Hobhouse, Bath -38%AyeLiberal Democrat

Margaret Hodge, Barking -33%AyeLabour

Sharon Hodgson, Washington and Sunderland West -34%Did not voteLabour

Kate Hoey, (no seat) 55%NoLabour

Kate Hollern, Blackburn -44%Did not voteLabour

George Hollingbery, (no seat) 14%NoConservative

Kevin Hollinrake, Thirsk and Malton 21%NoConservative

Philip Hollobone, Kettering 94%NoConservative

Adam Holloway, Gravesham 47%NoConservative

Kelvin Hopkins, (no seat) 37%Did not voteIndependent

Stewart Hosie, Dundee East -30%AyeScottish National Party

George Howarth, Knowsley -32%AyeLabour

John Howell, Henley 9%NoConservative

Lindsay Hoyle, Chorley -6%Did not voteSpeaker

Nigel Huddleston, Mid Worcestershire 30%NoConservative

Eddie Hughes, Walsall North 93%NoConservative

Jeremy Hunt, South West Surrey 2%Did not voteConservative

Rupa Huq, Ealing Central and Acton -53%AyeLabour

Nick Hurd, (no seat) 3%NoConservative

Imran Hussain, Bradford East -47%Did not voteLabour

Alister Jack, Dumfries and Galloway 66%NoConservative

Margot James, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Christine Jardine, Edinburgh West -59%AyeLiberal Democrat

Dan Jarvis, Barnsley Central -32%Did not voteLabour

Sajid Javid, Bromsgrove 0%Did not voteConservative

Ranil Jayawardena, North East Hampshire 86%NoConservative

Bernard Jenkin, Harwich and North Essex 71%NoConservative

Andrea Jenkyns, Morley and Outwood 81%NoConservative

Robert Jenrick, Newark 39%NoConservative

Gareth Johnson, Dartford 34%NoConservative

Diana Johnson, Kingston upon Hull North -32%Did not voteLabour

Joseph Johnson, (no seat) 5%NoConservative

Boris Johnson, Uxbridge and South Ruislip 81%NoConservative

Caroline Johnson, Sleaford and North Hykeham 81%NoConservative

Susan Elan Jones, (no seat) -43%AyeLabour

David Jones, Clwyd West 40%NoConservative

Andrew Jones, Harrogate and Knaresborough 10%NoConservative

Graham P Jones, (no seat) -36%Did not voteLabour

Kevan Jones, North Durham -21%Did not voteLabour

Marcus Jones, Nuneaton 11%NoConservative

Helen Jones, (no seat) -22%NoLabour

Gerald Jones, Merthyr Tydfil and Rhymney -47%Did not voteLabour

Darren Jones, Bristol North West -62%AyeLabour

Sarah Jones, Croydon Central -69%AyeLabour

Mike Kane, Wythenshawe and Sale East -41%Did not voteLabour

Daniel Kawczynski, Shrewsbury and Atcham 32%NoConservative

Gillian Keegan, Chichester 52%NoConservative

Barbara Keeley, Worsley and Eccles South -30%Did not voteLabour

Liz Kendall, Leicester West -31%AyeLabour

Seema Kennedy, (no seat) 35%NoConservative

Stephen Kerr, (no seat) 45%NoConservative

Afzal Khan, Manchester, Gorton -62%Did not voteLabour

Gerard Killen, (no seat) -55%AyeLabour (Co-op)

Stephen Kinnock, Aberavon -47%Did not voteLabour

Greg Knight, East Yorkshire 32%NoConservative

Julian Knight, Solihull 40%NoConservative

Kwasi Kwarteng, Spelthorne 31%NoConservative

Peter Kyle, Hove -60%AyeLabour

Eleanor Laing, Epping Forest -3%Did not voteConservative

Lesley Laird, (no seat) -69%AyeLabour

Ben Lake, Ceredigion -66%AyePlaid Cymru

Norman Lamb, (no seat) -50%Did not voteLiberal Democrat

David Lammy, Tottenham -39%AyeLabour

John Lamont, Berwickshire, Roxburgh and Selkirk 79%NoConservative

Mark Lancaster, (no seat) 16%NoConservative

Pauline Latham, Mid Derbyshire 34%NoConservative

Ian Lavery, Wansbeck -26%Did not voteLabour

Chris Law, Dundee West -56%AyeScottish National Party

Andrea Leadsom, South Northamptonshire 20%Did not voteConservative

Phillip Lee, (no seat) -9%AyeLiberal Democrat

Karen Lee, (no seat) -55%Did not voteLabour

Jeremy Lefroy, (no seat) -9%Did not voteConservative

Edward Leigh, Gainsborough 62%NoConservative

Chris Leslie, (no seat) -26%AyeIndependent Group

Oliver Letwin, (no seat) -18%NoIndependent

Emma Lewell-buck, South Shields -26%Did not voteLabour

Andrew Lewer, Northampton South 93%NoConservative

Ivan Lewis, (no seat) -18%Did not voteIndependent

Brandon Lewis, Great Yarmouth 2%Did not voteConservative

Julian Lewis, New Forest East 79%NoConservative

Clive Lewis, Norwich South -44%AyeLabour

Ian Liddell-Grainger, Bridgwater and West Somerset 34%NoConservative

David Lidington, (no seat) 2%Did not voteConservative

David Linden, Glasgow East -55%AyeScottish National Party

Emma Little Pengelly, (no seat) 90%NoDemocratic Unionist Party

Stephen Lloyd, (no seat) -51%AyeIndependent

Tony Lloyd, Rochdale -28%Did not voteLabour

Rebecca Long Bailey, Salford and Eccles -47%Did not voteLabour

Julia Lopez, Hornchurch and Upminster 100%NoConservative

Jack Lopresti, Filton and Bradley Stoke 34%NoConservative

Jonathan Lord, Woking 36%NoConservative

Tim Loughton, East Worthing and Shoreham 38%NoConservative

Caroline Lucas, Brighton, Pavilion -25%AyeGreen Party

Ian C. Lucas, (no seat) -33%NoLabour

Holly Lynch, Halifax -49%Did not voteLabour

Craig Mackinlay, South Thanet 91%NoConservative

Rachel Maclean, Redditch 79%NoConservative

Angus Brendan MacNeil, Na h-Eileanan an Iar -31%AyeScottish National Party

Justin Madders, Ellesmere Port and Neston -40%Did not voteLabour

Shabana Mahmood, Birmingham, Ladywood -33%AyeLabour

Khalid Mahmood, Birmingham, Perry Barr -29%Did not voteLabour

Anne Main, (no seat) 74%NoConservative

Alan Mak, Havant 49%NoConservative

Seema Malhotra, Feltham and Heston -39%Did not voteLabour (Co-op)

Kit Malthouse, North West Hampshire 72%NoConservative

John Mann, (no seat) 9%NoLabour

Scott Mann, North Cornwall 72%NoConservative

Gordon Marsden, (no seat) -30%NoLabour

Sandy Martin, (no seat) -66%AyeLabour

Rachael Maskell, York Central -49%AyeLabour (Co-op)

Paul Maskey, Belfast West -7%Did not voteSinn Féin

Paul Masterton, (no seat) 0%Did not voteConservative

Christian Matheson, City of Chester -44%AyeLabour

Theresa May, Maidenhead 2%Did not voteConservative

Paul Maynard, Blackpool North and Cleveleys 32%NoConservative

Steve McCabe, Birmingham, Selly Oak -28%Did not voteLabour

Elisha McCallion, (no seat) 0%Did not voteSinn Féin

Kerry McCarthy, Bristol East -40%AyeLabour

Siobhain McDonagh, Mitcham and Morden -22%AyeLabour

Andy Mcdonald, Middlesbrough -39%Did not voteLabour

Stewart Malcolm McDonald, Glasgow South -53%AyeScottish National Party

Stuart C. McDonald, Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East -56%AyeScottish National Party

John McDonnell, Hayes and Harlington -11%Did not voteLabour

Pat McFadden, Wolverhampton South East -31%Did not voteLabour

Conor McGinn, St Helens North -49%Did not voteLabour

Alison McGovern, Wirral South -34%Did not voteLabour

Liz Mcinnes, (no seat) -37%Did not voteLabour

Catherine McKinnell, Newcastle upon Tyne North -37%AyeLabour

Patrick McLoughlin, (no seat) 2%NoConservative

Jim McMahon, Oldham West and Royton -53%Did not voteLabour (Co-op)

Anna McMorrin, Cardiff North -38%AyeLabour

John McNally, Falkirk -49%Did not voteScottish National Party

Stephen McPartland, Stevenage 51%NoConservative

Esther McVey, Tatton 33%NoConservative

Ian Mearns, Gateshead -32%Did not voteLabour

Mark Menzies, Fylde 16%NoConservative

Johnny Mercer, Plymouth, Moor View 47%NoConservative

Huw Merriman, Bexhill and Battle 47%NoConservative

Stephen Metcalfe, South Basildon and East Thurrock 31%NoConservative

Edward Miliband, Doncaster North -29%Did not voteLabour

Maria Miller, Basingstoke 13%NoConservative

Amanda Milling, Cannock Chase 47%NoConservative

Nigel Mills, Amber Valley 51%NoConservative

Anne Milton, (no seat) -7%Did not voteIndependent

Andrew Mitchell, Sutton Coldfield 5%NoConservative

Francie Molloy, Mid Ulster -11%Did not voteSinn Féin

Carol Monaghan, Glasgow North West -49%AyeScottish National Party

Madeleine Moon, (no seat) -34%AyeLabour

Damien Moore, Southport 72%NoConservative

Layla Moran, Oxford West and Abingdon -59%AyeLiberal Democrat

Penny Mordaunt, Portsmouth North 17%Did not voteConservative

Jessica Morden, Newport East -32%Did not voteLabour

Nicky Morgan, (no seat) -11%NoConservative

Stephen Morgan, Portsmouth South -59%AyeLabour

Grahame Morris, Easington -16%NoLabour

James Morris, Halesowen and Rowley Regis 20%NoConservative

David Morris, Morecambe and Lunesdale 11%NoConservative

Anne Marie Morris, Newton Abbot 40%NoConservative

Wendy Morton, Aldridge-Brownhills 44%NoConservative

David Mundell, Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale -6%Did not voteConservative

Ian Murray, Edinburgh South -39%AyeLabour

Sheryll Murray, South East Cornwall 38%NoConservative

Andrew Murrison, South West Wiltshire 25%NoConservative

Lisa Nandy, Wigan -31%AyeLabour

Robert Neill, Bromley and Chislehurst -9%NoConservative

Gavin Newlands, Paisley and Renfrewshire North -56%AyeScottish National Party

Sarah Newton, (no seat) -8%Did not voteConservative

Caroline Nokes, Romsey and Southampton North 1%Did not voteConservative

Jesse Norman, Hereford and South Herefordshire 20%NoConservative

Alex Norris, Nottingham North -62%Did not voteLabour (Co-op)

Neil O'Brien, (no seat) 76%NoConservative

Jared O'Mara, (no seat) -24%Did not voteIndependent

Matthew Offord, Hendon 41%NoConservative

Melanie Onn, (no seat) -37%Did not voteLabour

Chi Onwurah, Newcastle upon Tyne Central -37%AyeLabour

Guy Opperman, Hexham 10%NoConservative

Kate Osamor, Edmonton -44%AyeLabour (Co-op)

Albert Owen, (no seat) -34%AyeLabour

Brendan O`Hara, Argyll and Bute -56%AyeScottish National Party

Ian Paisley, North Antrim 54%NoDemocratic Unionist Party

Neil Parish, Tiverton and Honiton 13%NoConservative

Priti Patel, Witham 45%NoConservative

Owen Paterson, North Shropshire 43%NoConservative

Mark Pawsey, Rugby -9%NoConservative

Stephanie Peacock, Barnsley East -48%Did not voteLabour

Teresa Pearce, (no seat) -32%Did not voteLabour

Mike Penning, Hemel Hempstead 30%NoConservative

Matthew Pennycook, Greenwich and Woolwich -49%AyeLabour

John Penrose, Weston-super-Mare 8%NoConservative

Andrew Percy, Brigg and Goole 55%NoConservative

Toby Perkins, Chesterfield -26%NoLabour

Claire Perry, (no seat) 2%Did not voteConservative

Jess Phillips, Birmingham, Yardley -51%AyeLabour

Bridget Phillipson, Houghton and Sunderland South -28%Did not voteLabour

Chris Philp, Croydon South 47%NoConservative

Laura Pidcock, (no seat) -59%Did not voteLabour

Christopher Pincher, Tamworth 22%NoConservative

Jo Platt, (no seat) -55%Did not voteLabour (Co-op)

Luke Pollard, Plymouth, Sutton and Devonport -66%AyeLabour (Co-op)

Dan Poulter, Central Suffolk and North Ipswich 9%NoConservative

Stephen Pound, (no seat) -40%Did not voteLabour

Rebecca Pow, Taunton Deane 21%NoConservative

Lucy Powell, Manchester Central -51%Did not voteLabour (Co-op)

Victoria Prentis, Banbury 16%NoConservative

Mark Prisk, (no seat) 7%NoConservative

Mark Pritchard, The Wrekin 21%NoConservative

Tom Pursglove, Corby 86%NoConservative

Jeremy Quin, Horsham 35%NoConservative

Will Quince, Colchester 74%NoConservative

Yasmin Qureshi, Bolton South East -32%Did not voteLabour

Dominic Raab, Esher and Walton 48%NoConservative

Faisal Rashid, (no seat) -69%AyeLabour

Angela Rayner, Ashton-under-Lyne -47%Did not voteLabour

John Redwood, Wokingham 67%NoConservative

Steve Reed, Croydon North -44%AyeLabour (Co-op)

Christina Rees, Neath -47%Did not voteLabour (Co-op)

Jacob Rees-Mogg, North East Somerset 61%NoConservative

Rachel Reeves, Leeds West -30%AyeLabour

Ellie Reeves, Lewisham West and Penge -59%AyeLabour

Jonathan Reynolds, Stalybridge and Hyde -32%Did not voteLabour (Co-op)

Emma Reynolds, (no seat) -32%Did not voteLabour

Marie Rimmer, St Helens South and Whiston -47%AyeLabour

Laurence Robertson, Tewkesbury 63%NoConservative

Geoffrey Robinson, (no seat) -29%NoLabour

Mary Robinson, Cheadle 40%NoConservative

Gavin Robinson, Belfast East 84%NoDemocratic Unionist Party

Matt Rodda, Reading East -69%AyeLabour

Andrew Rosindell, Romford 57%NoConservative

Douglas Ross, Moray 83%NoConservative

Lee Rowley, North East Derbyshire 100%NoConservative

Danielle Rowley, (no seat) -69%AyeLabour

Chris Ruane, (no seat) -36%Did not voteLabour

Amber Rudd, (no seat) 2%Did not voteIndependent

Lloyd Russell-Moyle, Brighton, Kemptown -59%AyeLabour (Co-op)

David Rutley, Macclesfield 6%Did not voteConservative

Joan Ryan, (no seat) -28%AyeIndependent Group

Antoinette Sandbach, (no seat) -49%Did not voteIndependent

Liz Saville Roberts, Dwyfor Meirionnydd -58%AyePlaid Cymru

Paul Scully, Sutton and Cheam 72%NoConservative

Bob Seely, Isle of Wight 66%NoConservative

Andrew Selous, South West Bedfordshire 15%NoConservative

Naz Shah, Bradford West -47%Did not voteLabour

Jim Shannon, Strangford 59%NoDemocratic Unionist Party

Grant Shapps, Welwyn Hatfield 20%NoConservative

Virendra Sharma, Ealing, Southall -39%AyeLabour

Alok Sharma, Reading West 8%NoConservative

Barry Sheerman, Huddersfield -30%AyeLabour (Co-op)

Alec Shelbrooke, Elmet and Rothwell 0%Did not voteConservative

Tommy Sheppard, Edinburgh East -56%AyeScottish National Party

Paula Sherriff, (no seat) -42%Did not voteLabour

Gavin Shuker, (no seat) -22%AyeIndependent

Tulip Siddiq, Hampstead and Kilburn -53%AyeLabour

Keith Simpson, (no seat) 9%NoConservative

David Simpson, (no seat) 56%NoDemocratic Unionist Party

Chris Skidmore, Kingswood 11%NoConservative

Dennis Skinner, (no seat) 21%NoLabour

Andy Slaughter, Hammersmith -37%AyeLabour

Ruth Smeeth, (no seat) -19%NoLabour

Nick Smith, Blaenau Gwent -34%Did not voteLabour

Henry Smith, Crawley 53%NoConservative

Chloe Smith, Norwich North 16%NoConservative

Angela Smith, (no seat) -21%AyeIndependent

Owen Smith, (no seat) -24%AyeLabour

Julian Smith, Skipton and Ripon 1%Did not voteConservative

Royston Smith, Southampton, Itchen 81%NoConservative

Jeff Smith, Manchester, Withington -56%AyeLabour

Cat Smith, Lancaster and Fleetwood -40%Did not voteLabour

Laura Smith, (no seat) -28%Did not voteLabour

Eleanor Smith, (no seat) -62%Did not voteLabour

Karin Smyth, Bristol South -47%AyeLabour

Gareth Snell, (no seat) -7%NoLabour (Co-op)

Nicholas Soames, (no seat) -10%NoIndependent

Alex Sobel, Leeds North West -66%AyeLabour (Co-op)

Anna Soubry, (no seat) -14%AyeIndependent Group

John Spellar, Warley -22%NoLabour

Caroline Spelman, (no seat) -11%NoConservative

Mark Spencer, Sherwood 20%NoConservative

Keir Starmer, Holborn and St Pancras -47%Did not voteLabour

Chris Stephens, Glasgow South West -56%AyeScottish National Party

Andrew Stephenson, Pendle 31%NoConservative

Jo Stevens, Cardiff Central -37%AyeLabour

John Stevenson, Carlisle 1%NoConservative

Bob Stewart, Beckenham 48%NoConservative

Iain Stewart, Milton Keynes South 32%NoConservative

Rory Stewart, (no seat) 0%NoIndependent

Jamie Stone, Caithness, Sutherland and Easter Ross -59%AyeLiberal Democrat

Gary Streeter, South West Devon -5%NoConservative

Wes Streeting, Ilford North -47%AyeLabour

Mel Stride, Central Devon 11%NoConservative

Graham Stringer, Blackley and Broughton 47%NoLabour

Graham Stuart, Beverley and Holderness 22%NoConservative

Julian Sturdy, York Outer 34%NoConservative

Rishi Sunak, Richmond (Yorks) 72%NoConservative

Desmond Swayne, New Forest West 31%NoConservative

Paul J Sweeney, (no seat) -69%AyeLabour (Co-op)

Jo Swinson, (no seat) -36%AyeLiberal Democrat

Hugo Swire, (no seat) 8%NoConservative

Robert Syms, Poole 31%NoConservative

Mark Tami, Alyn and Deeside -34%Did not voteLabour

Alison Thewliss, Glasgow Central -56%AyeScottish National Party

Gareth Thomas, Harrow West -37%AyeLabour (Co-op)

Derek Thomas, St Ives 72%NoConservative

Nick Thomas-Symonds, Torfaen -44%Did not voteLabour

Ross Thomson, (no seat) 93%NoConservative

Emily Thornberry, Islington South and Finsbury -29%Did not voteLabour

Maggie Throup, Erewash 44%NoConservative

Stephen Timms, East Ham -44%AyeLabour

Kelly Tolhurst, Rochester and Strood 44%NoConservative

Justin Tomlinson, North Swindon 35%NoConservative

Michael Tomlinson, Mid Dorset and North Poole 81%NoConservative

Craig Tracey, North Warwickshire 77%NoConservative

David Tredinnick, (no seat) 2%NoConservative

Anne-Marie Trevelyan, Berwick-upon-Tweed 81%NoConservative

Jon Trickett, Hemsworth -31%Did not voteLabour

Elizabeth Truss, South West Norfolk 3%Did not voteConservative

Tom Tugendhat, Tonbridge and Malling 35%NoConservative

Anna Turley, (no seat) -40%AyeLabour (Co-op)

Karl Turner, Kingston upon Hull East -32%Did not voteLabour

Derek Twigg, Halton -13%NoLabour

Stephen Twigg, (no seat) -31%AyeLabour (Co-op)

Liz Twist, Blaydon -62%Did not voteLabour

Chuka Umunna, (no seat) -21%AyeLiberal Democrat

Edward Vaizey, (no seat) -22%Did not voteIndependent

Shailesh Vara, North West Cambridgeshire 26%NoConservative

Keith Vaz, (no seat) -23%AyeLabour

Valerie Vaz, Walsall South -34%Did not voteLabour

Martin Vickers, Cleethorpes 55%NoConservative

Theresa Villiers, Chipping Barnet 28%NoConservative

Charles Walker, Broxbourne 47%NoConservative

Robin Walker, Worcester 14%NoConservative

Thelma Walker, (no seat) -55%AyeLabour

Ben Wallace, Wyre and Preston North 9%NoConservative

David Warburton, Somerton and Frome 67%NoConservative

Matt Warman, Boston and Skegness 44%NoConservative

Giles Watling, Clacton 86%NoConservative

Tom Watson, (no seat) -28%Did not voteLabour

Catherine West, Hornsey and Wood Green -58%AyeLabour

Matt Western, Warwick and Leamington -66%AyeLabour

Helen Whately, Faversham and Mid Kent 49%NoConservative

Heather Wheeler, South Derbyshire 34%NoConservative

Alan Whitehead, Southampton, Test -33%AyeLabour

Martin Whitfield, (no seat) -66%AyeLabour

Philippa Whitford, Central Ayrshire -56%AyeScottish National Party

Craig Whittaker, Calder Valley 25%NoConservative

John Whittingdale, Maldon 67%NoConservative

Bill Wiggin, North Herefordshire 37%NoConservative

Hywel Williams, Arfon -47%AyePlaid Cymru

Paul Williams, (no seat) -38%AyeLabour

Chris Williamson, (no seat) -30%NoIndependent

Gavin Williamson, South Staffordshire 3%Did not voteConservative

Sammy Wilson, East Antrim 59%NoDemocratic Unionist Party

Phil Wilson, (no seat) -37%Did not voteLabour

Rosie Winterton, Doncaster Central -15%Did not voteLabour

Pete Wishart, Perth and North Perthshire -28%AyeScottish National Party

Sarah Wollaston, (no seat) -7%AyeLiberal Democrat

Mike Wood, Dudley South 65%Did not voteConservative

John Woodcock, (no seat) -30%AyeIndependent

William Wragg, Hazel Grove 77%NoConservative

Jeremy Wright, Kenilworth and Southam 1%Did not voteConservative

Mohammad Yasin, Bedford -66%AyeLabour

Nadhim Zahawi, Stratford-on-Avon 24%NoConservative

Daniel Zeichner, Cambridge -44%AyeLabour
648 entries listed